Академия за младежко участие – Атанас Г. Радев

Споделете

Share on facebook

Днешната ни среща е с Атанас Г. Радев- зам.- председател на Национален младежки форум и студент по политология в СУ ”Св. Климент Охридски”. Той ще е един от ръководителите на симулацията на Народното събрание, която ще се проведе в рамките на Академията за младежко участие. Какво има да ни разкаже той за политиката и младите хора, вижте в следващите редове.

1. Как реши да се включиш в младежкия сектор и как поддържаш мотивацията си да развиваш младежите в България?

Мисля, че участието ми в младежка организация е естествено действие, което се предполагаше от активността ми в ученическия съвет  на СУ “Димчо Дебелянов” – Варна. Мотивацията е променливо състояние, тъй като тя се появява когато имаш силно желание да реализираш своя идея, а в последствие постигнатите резултати дават мотивация за последващи действия. В случая това обединява екипа ни, да организираме академията. 

 В крайна сметка, ние като лидери на младежки организации се опитваме да развиваме младежкия сектор от една страна, а от друга да го утвърждаваме като партньор при вземането на решения касаещи държавната политика за младежта.  

Най – важното според мен за младежкия сектор е хоризонтът, който открива пред младия човек  – нови умения, знания, приятелства, възможности до които всеки млад човек трябва да има достъп. Трябва да имаме предвид, че младежкото участие е ключов елемент за интеграцията и социализацията на младите хора, както и фундамент на демокрацията. Фундаментът, който изгражда независими, конкуренти, активни и отговорни млади хора. 

2. Важно ли е младите да се интересуват от политическата обстановка в страната и защо?

Ключово е не само да се интересуват, но и да участват. По-важен е въпросът, дали има целенасочени мерки и политики в тази посока  – младите хора да познават политическите процеси.  Бих казал, че тече естествен процес на осъзнаване на политическия процес и поемане на отговорност в него. Ще припомня протестите от 2020 година, които можем да окачествим като мащабна академия за гражданско участие на младите хора, което в последствие прерасна в поемане на отговорност при определянето на своя избор и упражнявайки правото си на глас. През последните няколко години се наблюдава т.нар.  “политизацията” на младите хора – това да изразяват ясно своето мнение по конкретни теми и да участват в различни политически субекти като членове или кандидати за публични длъжности. Всичко това дава своето отражение върху формирането на гражданската култура на младите хора. 

 3. Могат ли младите да влияят на политиците във взимането на решения и каква е ролята на НМФ в този процес? 

Да, категорично младите хора могат да влияят на вземащите решения.  Конкретно  за Национален младежки форум доказателство е дългогодишната работа на различни управителни съвети, които са се застъпвали за конкретни политики и дейности, които ще дадат по-големи възможности за развитие на младите хора. 

Ролята на НМФ в този процес е да връща фокуса на институциите към младите хора и младежките организации, тъй като отговорност на институциите е да мислят за добруването на младите хора – това да имат  подходяща среда за развитие.  НМФ всъщност е гарант за изпълнението на държавната политика за младежта като поставя на дневен ред проблемите пред младежкия сектор. Както е и мост от една страна  между  самите младежки организации, а от друга между младежките организации и институциите. 

4. Как ще протече симулацията на Народното събрание и каква ще бъде твоята роля в нея?

Няколко думи за симулацията, тъй като според мен това е практически инструмент за овластяването на младите хора, както и опознаването на цялостния процес как се взема едно управленско решение от Народното събрание. Това ще постави младите хора в обувките на властимащите, за да имат реална представа как си взаимодействат институциите и каква отговорност носят в политическия процес. 

Моята роля е да трансформирам правилата на Народното събрание за симулацията, да ги преведа на достъпен език подходящ за нашата академия. Това всъщност ще даде представа на младите хора, как се взема решение в парламента. А и от друга страна да усетят  отговорността за представителството. Това според мен е ключовия момент в академията, тъй като тя не се изчерпва със симулацията на дейността на Народното събрание, а тя тепърва започва. Защото участниците след преминаването на пълния формат на академията ще се превърнат в посланици на младежкото участие и ще бъда подготвени да действат в своите населени места. И в продължение на предишния въпрос, тук трябва да кажа, че НМФ ще може да подпомогне посланиците в техните начинания и първи стъпки за развитието на диалога и участието в местната власт.

5. Какви са очакваните резултати от симулацията за теб?

В предишния въпрос го загатнах, очаквам няколко резултата от симулацията – подготвени младежки посланици, които да развиват своите общности.  А в хода на самата симулация да бъдат изработени препоръки и политически позиции, становища. Подчертавайки ролята на НМФ в това, ние да се застъпваме за тях пред конкретните институции.  

6. Какво ще посъветваш тези, които се чудят дали Академията е подходяща за тях?

Вижте не разбирам, какво означава подходяща за тях. Тъй, като академията е за всеки млад човек, който иска да влезе в ролята на управленец от една страна, а от друга да усвои уменията и компетенциите за ефективно и пълноценно младежко участие. 

Ако искаш да се превърнеш в депутат  и да разбереш как работи една от най-важните институции в страната ни, Академията за младежко участие е за теб! Ще имаш възможността да се срещнеш и с действащи народни представители и министри, на които да зададеш своите въпроси и да предложиш своите идеи. Академията за младежко участие ще те срещне със съмишленици, с които заедно да реализирате идеите си за по-добро бъдеще в България!

Всички

Новини

Наръчникът е тук

След повече от 3 години усърдна работа “Накратко за неформалното

Работа с общини

Подкрепяме общини в България при работата им с млади хора, изграждането на цялостна визия и политика с и за младите хора в общините, както и активното включване на младежите в живота на своята общност/община. Това се изразява в:

 

  • Провеждане на анализи и проучвания на местно ниво;
  • Подготовка и разписване на местна младежка стратегия; 
  • Подкрепа при създаването на местни младежки съвети и парламенти;
  • Подкрепа при развитие на концепция и създаване на Консултативни младежки съвети;
  • Цялостна подкрепа и развитие на местни младежки политики
  • Изграждане и развитие на капацитет в местните структури и администрация за работа с младежи;
  • Работа с млади хора - младежки академии, доброволчество, равитие на меки умения, организиране на събития и инициативи, писане на младежки проекти, обучения и младежки обмени.

This will close in 0 seconds

Работа с общини

Подкрепяме общини в България при работата им с млади хора, изграждането на цялостна визия и политика с и за младите хора в общините, както и активното включване на младежите в живота на своята общност/община. Това се изразява в:

 

  • Провеждане на анализи и проучвания на местно ниво;
  • Подготовка и разписване на местна младежка стратегия; 
  • Подкрепа при създаването на местни младежки съвети и парламенти;
  • Подкрепа при развитие на концепция и създаване на Консултативни младежки съвети;
  • Цялостна подкрепа и развитие на местни младежки политики
  • Изграждане и развитие на капацитет в местните структури и администрация за работа с младежи;
  • Работа с млади хора - младежки академии, доброволчество, равитие на меки умения, организиране на събития и инициативи, писане на младежки проекти, обучения и младежки обмени.

This will close in 0 seconds

Организиране на събития

Професионална подкрепа при провеждането на специфични събития със и за млади хора, както на открито, така и на закрито. 

 

 

  • Консултиране при провеждане на младежки събития
  • Организиране на семинари, конференции със и за млади хора на младежка тематика
  • Младежки фестивали и събития на открито

This will close in 0 seconds

 Международно сътрудничество

Посредничество в осъществяването на комуникация и взаимодействие с чуждестранни партньори в рамките на ЕС, Европа и др.  

 

 

  • Работа с младежки организации на международно ниво
  • Консултиране
  • Tips and tricks в намирането на международни партньори

This will close in 0 seconds

Даниел Джинсов - Председател

 

Опит:

От 8 години се занимавам активно с организиране и провеждане на събития, обучения и проекти насочени към развитие на младите хора и най-вече разгръщане на човешкия потенциал. Завършил съм психология, като мога да кажа, че не съм спирал да уча.

 

В какво вярваш?

В социалната промяна и че е възможно да постигнем по-добър свят, основаващ се на любов, мир, приемане и разбирателство.

 

Какви са твоите супер сили?

Да слушам, да говоря, да свързвам хората, да се забавлявам и да работя с хора.

 

Защо си част от Сдружението?

Защото тук намирам себеподобни мечтатели, които искат да творят, да развиват и да променят себе си и средата си.

This will close in 0 seconds

Цветелина Раденкова - Заместник-председател

 

Опит:

Обучител, Учител и Младежки работник по душа. На хартия заемам длъжностите Секретар на Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите, Заместник-директор в Център за изкуства, култура и образование "София", както и Координатор на Звено обучители на Национален младежки форум. Бакалавър по педагогика - специалист по неформално образование за деца и възрастни и Магистър по начална училищна педагогика са формалните основи, които успях да надградя вземайки участие в редица местни, национални и международни обучения и семинари. През 2014 година започнах своята дейност в неправителствения сектор, младежката работа и неформалното образование. Със всеки следващ проект се стремя да предизвиквам себе си, да излизам от зоната си на комфорт и да мечтая - по-смело.

 

В какво вярваш?

Вярвам в това, че всеки може - стига искрено да пожелае, да бъде отдаден и да не се отказва лесно.

 

Какви са твоите супер сили?

Професионален хващач на крайни срокове и довършител на неприятни/ досадни задачи. Проспериращ комуникатор, телепортист и табличен гуру.

 

Защо си част от Сдружението?

Заради възможността да реализирам разнообразни идеи и да осъществявам промяна с хора, които споделят сходни ценности и интереси.

This will close in 0 seconds

Адела Бозмарова - Главен секретар

 

Опит:

Образование:

Магистър по икономика (УНСС) и национална сигурност (ВА "Георги С. Раковски")

Докторант по икономика и управление в УНСС

 

Застъпничество и младежка политика:

Два мандата заместник-председател на Националния младежки съвет на България (НМФ), с ресор "младежка работа".

Един от основателите на Менторска програма за ученически съвети на НМФ.

Експерт в експертна комисия "Анализи и застъпничество" на НМФ

 

Обучителен опит:

Обучител на младежи, деца и учители. - От 2018 г. част от Звеното от обучители на НМФ.

От 2021 г. част от екип на НЧ "Бъдеще сега" в програмата "Забавно лято".

От 2023 г. част от екипа "Обучение на учители" на Уча се.

 

В какво вярваш?

В чудеса.

 

Какви са твоите супер сили?

Рисувам с думи, цвят и светлина.

 

Защо си част от Сдружението?

Защото от МСМРБ получих подкрепа като млад човек, която сега искам да предам нататък.

This will close in 0 seconds

Андон Георгиев -  IT специалист

 

Опит:

Заместник-председател на Съвета на децата към Председателя на държавна агенция за закрила на детето (2022- юни 2024)

Младежки делегат в Съвета на Европейския съюз в рамките на десетия цикъл на диалога на ЕС.

 

В какво вярваш?

В това, че ако успееш да промениш мисленето си, можеш да промениш живота си!

 

Какви са твоите супер сили?

Да говоря, да изслушвам и да мотивирам хората около мен

 

Защо си част от Сдружението?

Защото успявам да намеря подкрепа и среда в която мога да се уча от други успешни хора и да експериментирам.

This will close in 0 seconds

Гергана Станоева -   PR специалист

Опит:

Бакалавър - Връзки с обществеността

Координатор Able Mentor

Секретар Външна комуникация към Национален младежки форум

Комуникационно лице по проект "Младежко участие в демократичния живот"

Организирала съм и комуникирала редица обучения и семинари, което ми позволи да придобия практически опит в планирането и провеждането на събития, както и в управлението на комуникацията с участниците.

 

В какво вярваш?

В силата на безвъзмездното даване. Убедена съм, че чрез лична отговорност и непрекъснати усилия можем да постигнем значима социална промяна, без да очакваме нещо в замяна.

 

Какви са твоите супер сили?

Емпатична съм, организирана, кратка и постоянна.

 

Защо си част от Сдружението?

МСМРБ ме кара да вярвам в нещо повече от мен самата! Сдружението ми е дало поле за развитие, много знания и умения, които искам да предам на останалите младежи.

This will close in 0 seconds